Nereden geliyoruz? Neyiz? Nereye gidiyoruz?

“Where do we come from? What are we? Where are we going?”

paul-gauguin, hiva-oa, art, ressam, markiz-adalari, benimle-ne-zaman-evleneceksin

Paul Gauguin (1848-1903) 112 yıl önce bugün hapse girmek üzereyken, beş parasız ölmüş, Kolajdaki tablosunu “Benimle Ne Zaman Evleneceksin” ( Nafea Faa Ipoipo ) bu yıl şubat ayında Katar Emirliğinden adı açıklanmayan biri 300 milyon dolar ödeyerek satın aldı! Yaşarken sergileri ilgi görmeyen, tabloları satılmayan Gauguin’in sanatı öldükten sonra eleştirmenler tarafından «Hem ilkel, hem karışık, hem aydınlık, hem karanlık, hem vahşî, hem zarif» olarak nitelendirilmiş ve post-empresyonist akımının öncüsü sayılmış. Sanatçıların değeri keşke yaşarken anlaşılabilse diyor insan.

Te-Aa-No-Areois, paul-gauguin, hiva-oa, art, ressam, markiz-adalari

Gauguin de rahatsız bir kişilikmiş, sen kalk güzelim borsacılık mesleğini, aileni bırak kendini resim yapmaya ada, taa Tahiti’ye git, olacak şey mi… Olmamış, Fransa’ya geri dönmüş, Van Gogh ile çalışmalar yapmış ama yine bunalıma girip intihar etmeye kalkmış. Tekrar Tahiti, Kopenhag derken en sonunda Markiz adalarından Hiva Oa’ya yerleşmiş. Ama adam rahatsız dedik ya burada da rahat durmamış, resimlerde bir renk cümbüşü, bir tutku, bir canlılık… Bu arada yerlileri kışkırttığı iddiasıyla yöneticiler tarafından 3 ay hapse mahkum edilmiş ama bu deneyimi yaşayamadan 54 yaşında ölmüş.

Where-Do-We-Come-From-Gauguin

Kendisinin baş yapıtı olarak nitelediği “D’ou Venons Nous / Que Sommes Nous / Où Allons Nous” (Nereden geliyoruz? Neyiz? Nereye gidiyoruz?)tablosu ressamın bunalımlı bir döneminde (1897-98) yapılmış. Fresko tarzı bir tablo olan eseri soldan sağa okumak gerekiyormuş; uyuyan çocuktan ölümü bekleyen yaşlı kadına doğru yani.

hiva-oa, markiz-adalari

Bugünün Hiva Oa kızları (Fotoğraf: google)

Gauguin’in tablolarında gördüğümüz Markiz Adaları hala aynı sadelik ve güzellik içinde mi bilinmez ama bir gün Teobel ile küçük bir koyda demir atıp kendi gözlerimizle göreceğiz bunu inşallah 🙂

Yazımıza başka bir Markizsever Jacques Brel şarkısı ile son verelim… “Les Marquises

Sevgiler

Belgin

Reklamlar

Nereden geliyoruz? Neyiz? Nereye gidiyoruz?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s